www.SportPigeons.net
Състезателни гълъби
|
Home Articles Как се разпространява паразитната болест Аскаридоза или т.нар. "глиставост" по гълъбите
Как се разпространява паразитната болест Аскаридоза или т.нар. "глиставост" по гълъбите |
Глистите по гълъбите са широко разпространени паразити, които нанасят големи загуби както на любителите, така и на сериозните селекционери на гълъби.
Особено тежко боледуват младите птици, като при тях смъртността е висока, и гълъбовъдът рядко се досеща на какво се дължи това.
При възрастните птици се наблюдава силно отслабване и намаляване на носливостта.
Причинител на аскаридозата е глист дълъг 4-12 см, с белезникав цвят.
Живее в червата на птиците и уврежда организма им чрез отровите, които отделя.
Често глистите са толкова много, че запушват червата, а понякога ги разкъсват и настъпва смърт.
В червата те снасят десетки хиляди яйца, които заедно с изпражненията се изхвърлят навън.
Върху почвата и повърхностите в помещението на гълъбарника яйцата се запазват способни да заразяват повече от една година.
Особено благоприятни условия за тяхното съхраняване са влагата, сенчестите места и температурата на въздуха около 17-18 градуса
С. яйцата са най-чувствителни към изсушаване, ето защо не трябва гълъбарникът да е влажен, и да се проветрява постоянно.
Преките слънчеви лъчи ги убиват за 2-3 дни.
На дезинфекционна среда са устойчиви! Яйцата на глистите се поемат от гълъбите когато кълват храна, пият вода замърсена с тях.
Признаци на болестта са намален апетит, силна жажда и диария. Болните птици слабеят, движат се вяло, перушината им е разрошена.
Често след заразяване, до 1 месец настъпва летален изход. Болестта може да продължи и по-дълго. Лекува се с ПИПЕРАЗИН, дава се във водата за пиене.
Много ефикасни са и по-новите препарати НИЛВЕРМ, АВИВЕРМ, ТИАБЕНДАЗОЛ. Дават се по лекарско предписание, и наред с тях трябва да се подобри храненето, за да се възстановят по-бързо болните гълъби.
За профилактиката и недопускане за заразяване с глисти, гълъбарниците трябва да се сухи, да се почистват редовно.
Поне два пъти в годината с предпазна цел всички птици, трябва да се обезпаразитяват. www.SportPigeons.net ви пожелава успешен сезон ! |
|